Εγγραφείτε στο blog μας για να ενημερώνεστε άμεσα με e-mail

Ημερολόγιο αναρτήσεων

Απριλίου 2014
« Μαρ
 123456
78910111213
21222324252627
282930

Οι εργαζόμενοι στο Δρομοκαίτειο «έχτισαν» την είσοδο! Καβγάς Άδωνι με συνδικαλιστές

dromokaitioΜε τσιμεντόλιθους έχτισαν το πρωί της Δευτέρας την είσοδο του Δρομοκαιτείου οι εργαζόμενοι σε μια συμβολική κίνηση αντίδρασης απέναντι στο κύμα κινητικότητας που ξεκινά στα ψυχιατρικά νοσοκομεία. Λεκτική διαμάχη Άδωνι με εργαζόμενους

Μια δυσάρεστη έκπληξη περίμενε τη διοίκηση του ψυχιατρικού νοσοκομείου «Δρομοκαίτειο» όταν το πρωί της Δευτέρας οι εργαζόμενοι αποφάσισαν να …χτίσουν την είσοδο του ιδρύματος. Τοποθετώντας τσιμεντόλιθους στην κεντρική είσοδο του ψυχιατρείου αποφάσισαν να αντιδράσουν στο κύμα κινητικότητας που ξεκινά και στα τρία μεγάλα ψυχιατρεία της χώρας.

«Βγάλτε τους τσιμεντόλιθους δεν είναι το σπίτι σας» απεφάνθη ο Άδωνις Γεωργιάδης σε ζωντανή σύνδεση στο Mega από όπου είχε έναν έντονο διάλογο με τον πρόεδρο του Σωματείου των Εργαζομένων.

«Η κυβέρνηση δεν συνδιοικεί με τους συνδικαλιστές. Η κοινωνία δεν είστε εσείς. Εσείς είστε συνδικαλιστές και μάλιστα της δεκαετίας του 80» είπε χαρακτηριστικά ο κ.Γεωργιάδης βγάζοντας …από τα ρούχα τους τους συνδικαλιστές που είχαν συγκεντρωθεί στην είσοδο.

Ο υπουργός Υγείας προσπάθησε να επιχειρηματολογήσει για τις αλλαγές στα ψυχιατρεία λέγοντας ότι η ψυχιατρική μεταρρύθμιση έχει συμφωνηθεί από το 2000 μεταξύ ελληνιής κυβέρνησης και Ε.Ε.

Σε ότι αφορά την κινητικότητα υπογράμμισε ότι θα γίνει κανονικά ενώ για τα υπόλοιπα νοσοκομεία θα ανακοινωθεί εντός της εβδομάδας.

Πηγή: iatropedia

Μίλησε ο «υπουργός» της νέας χιλιετίας